Prosíme o chvilku pozornosti a Vašeho času pro podpis následující petice:

https://www.change.org/p/joko-widodo-president-joko-widodo-please-save-balikpapan-bay?recruiter=70074005&utm_source=share_petition&utm_medium=copylink&utm_campaign=share_petition&utm_term=share_petition

video: https://www.youtube.com/watch?v=-1PNzsKvNfE

Král mangrovů, král Zátoky – kahau nosatý

Český text petice zde:

Velmi kontroverzní most Pulau Balang pravděpodobně přivodí katastrofální nevratné poškození životního prostředí na jednom z posledních nedotčených pobřežních ekosytémů ve východním Kalimantanu (Indonésie) – zálivu Balikpapan – Zátoka nosatých opic. Navíc je projekt ekonomicky závadný a plýtvá vládními prostředky. Povede k možná nezvratnému nárůstu emisí oxidu uhličitého v Indonésii, a to jak z nadměrného počtu vozidel, tak kvůli zničení lesa. Vypadá to snad jako cesta ke zničení celého zálivu?

Balikpapan je jedno z nejvíce biologicky rozmanitých měst v celé Asii. Nachází se zde poslední zbývající pobřežní primární deštný prales v regionu stále spojený se sousedními mořskými ekosystémy, jako jsou unikátní mangrovy, mořské trávy a korálové útesy. Domov zde nachází nad 1400 ks ohrožených opic kahau nosatých (jedna ze 6 největších skupin na světě!) a mnoho dalších vysoce ohrožených mořských a lesních druhů včetně vcázných delfínů orcel tuponosých, dugongů, orangutanů, levhatů obláčkových, medvědů malajských a bornejského podruhu gibonů, kteří jsou chráněni indonéským právem. Žije zde více než 100 druhů savců a téměř 300 druhů ptáků. Obrovský potenciál pro využití zdrojů v rámci ekoturismu k místnímu a národnímu hospodářství bez obětování rybolovu, což je hlavní živobytí mnoha místních obyvatel.

Tahle dálnice zavání spíše přístupu korporacím do pralesa než ničemu jinému…

Bohužel, všechna tato rozmanitost (biodiverzita) může být zničena! Jestliže stavba Pulau Balang Bridge bude pokrčovat, tak jak je navržeo. Všechny stávající koridory, které spojují primární deštný prales s pobřežím, budou odříznuty! Chráněné druhy se stanou izolovanými v nerozlehlých lokacích, kde časem zaniknou. 1. stavební fáze silnice již zahájila přístup k nekontrolované pozemkové spekulaci, zásahu, těžbě dřeva, nezákonnému lovu a lesním požárům. Zvýšená úroveň eroze půdy a sedimentace způsobuje smrt korálových útesů, což zase zničí celé mořské prostředí… Tohle chce kdo? Místní lidé určitě NE!!

Plány pro současný vývoj jsou staré 25 let a byly určeny k tomu, aby poskytly most přes Balikpapan Bay – Zátoku nosatých opic technologií a vývojovým myšlením předchozího období. Výsledkem toho je, že současné plánování pro umístění mostu zahrnuje 80 kilometrů silnice pro vozidla vedoucí ze západní strany zátoky do Balikpapanu. Současný plán je zastaralý, ekologicky katastrofální a neekonomický. Stále probíhá pouze kvůli vlastním zájmům pozemkových spekulantů a dodavatelů.

Přitom, s moderními technologiemi je možné postavit most, který by poskytoval 90% kratší trasu, závisel by mnohem méně na příjezdových cestách a následné údržbě, způsobil by minimální škody na životním prostředí, a mohl by tak šetřit emise uhlíku a chránit ekologické služby a obživu, poskytnout trvale udržitelný rozvoj oblasti v rámci ekoturismu?

Prosím, pomozte nám požádat pana prezidenta, aby prohlásil moratorium proti současnému plánu, zatímco aktuální studie proveditelnosti a analýza nákladů a přínosů (EIA u nás v ČR) provedou nezaujatí a kvalifikovaní odborníci. Jsme přesvědčeni, že zjistí, že stávající plány jsou “staromódní”, nehospodárné, tudíž ekonomicky a ekologicky katastrofální.

Díky za podpis petice a za její sdílení!

– Bekantan –

Kategorie: Aktuality