Aktuálně: Prales je vypalován

Prales vysoké ochranářské hodnoty – High Conservation Value (HCV) Forest v koncesi od PT Wina (dceřinná společnost RSPO člena Wilmar International Limited) v Zátoce – je nyní vypalován. Současný rozsah lesního požáru je přes 50 ha a vypalování pokračuje. Přitom Wilmar nepřipouští vypalování půdy.

Pozemek si nárokuje místní spekulant s půdou (Bapak H. Mustofa) a je střežen militantní organizací s názvem Komando Pertahanan Adat Dayak Kalimantan, které se obává místní lid, a proto jsou často najímáni korporacemi pro omezení přístupu místních lidí na pozemky. Vypalování lesa se děje přímo za existující stanicí na zpracování surového palmového oleje společnosti Wilmar v oblasti, která je navržena pro stavbu nové rafinerie Wilmaru, ale tato plocha je stále ještě lesem vysoké ochranářské hodnoty, který naštěstí brání navrhovanému vývoji.

Les je domovem kahau nosatých, orangutanů, levhartů obláčkových a medvědů malajských. Tato oblast představuje významný koridor pro nosaté opice a mnoho dalších druhů volně žijících živočichů, neboť spojuje rezervaci Sungai Wain tvořenou primárním tropickým pralesem s pobřežím Zátoky nosatých opic.

Zalesněné svahy brání sedimentaci v povodí Balikpapanského zálivu, který představuje významnou lokalitu pro vzácné delfíny – orcely tuponosé a dugongů a jsou domovem jedinečných korálových útesů.

Wilmar je považován za prominentního člena RSPO (kulatý stůl o udržitelném palmovém oleji) a také signatářem několika mezinárodních závazků v oblasti udržitelnosti výroby palmového oleje, včetně nulového vypalování ploch a nulového odlesňování v lesním prostředí s vysokou ochranářskou hodnotu – dohoda podepsaná v nedávné době s The Forest Trust (TFT).

Skutečnost, že vypalování lesa vysoké ochranářské hodnoty se stále děje na základě koncese Wilmaru, vážně poškozuje jednotnou myšlenku výroby udržitelného palmového oleje.

Díky sledování události od Standy víme, že tato akce nebyla ponechána bez odezvy! Překvapivě díky tomu, že jsme výše uvedenou tiskovou zprávu poslali, stačilo pro získání odezvy od místní vlády ještě předtím, než média příběh publikovala. Nyní jsme na cestě k místu s vládou a policií!

Záběr na panenský porost pralesa v Zátoce nosatých opic
Jak to vypadá, když už je po všem? Zde hoří jen část, pokud jde o celoplošný výpal, následky jsou ještě katastrofálnější.
Z místa postiženého kácením a výpalem z předchozích let.

– Bekantan –

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *