Kulatý stůl pro udržitelný palmový olej (RSPO) schválil Resoluci GA18-2b, podle které od nyní budou principům a kritériím udržitelné produkce podléhat nejen plantáže olejné palmy, ale i navazujíci zpracovatelský průmysl, především rafinerie: https://ga.rspo.org/resolutions/view.php?i=1
Je to výsledek dvouleté kampaně a vyjednávání, které začalo stížností na jednu z korporací (First Resources Ltd.), když odlesnila cenné území pobřežních pralesů v Balikpapanském zálivu (viz obrazek). O téhle stížnosti, kterou podala Mezinárodní koalice proti palmovému oleji (POWI), už jsem psal dvakrát. Ve stejné době vydalo několik spřátelených evropských radikálních organizací velice úspěšnou petici, ve které tuto korporaci veřejně lynčují. A na třetí frontě pak několik umírněných organizací v čele s WWF, které jsou členy RSPO, sepsalo zmíněnou rezoluci, tedy žádost o rozšíření principů a kritérií certifikace i na zpracovatelský průmysl, a začali vyjednávat s dalšími členy RSPO, aby petici v hlasování podpořili. A to se minulý týden podařilo!
Pokud by chybělo kterékoliv z těchto tří vláken, nic by se nezměnilo. Nebýt našeho malého týmu v Balikpapanském zálivu, který shromáždil detailní podklady o jednom konkrétním případu, a POWI, která tyto materiály využita podání formální žádosti a jejímu zdlouhavému projednávání, nebylo by na co poukázat. Nebýt několika radikálních evropských nevládek a jejich petici, nikdy by se z té jedné stížnosti nestal velký exemplární případ – POWI se totiž v okamžiku podání stížnosti musela zavázat k mlčení. A nebýt dalších organizací, které jsou součástí struktury RSPO a jsou s palmaři za dobře, nikdy by se nestalo, že RSPO odsouhlasí změnu regulace, která nám do budoucna umožní takové případy řešit.
Samozřejmě, že regulace ještě sama o sobě nic nezaručuje, bude nutné situaci neustále sledovat a případy porušování principů a kritérií certifikace hlásit. Ale s tímhle novým nástrojem a s mezinárodní pozorností, která je teď rafinériím věnovaná, jsme v daleko lepší situaci, než v jaké jsme byli před 15 lety s plantážemi. Všechno nasvědčuje tomu, že se palmařský byznys pomalu dostává pod kontrolu a že to nejhorší už máme za sebou! Moc děkujeme všem, kdo jste v minulých letech za naši kampaň proti palmovému oleji podporovali!