ICZM

ICZM (Integrated Coastal Zone Management – Jednotný management pobřežních zón)

Ekosystém pobřežních zón: korálový útes – coral reef (terumbu karang), mangrovy – mangrove (bakau), “mořské trávy” – sea grass (padang lamun), písečné pláže – sandy beach (pantai berpasir), ústí řeky – estuary (muara), řeka – river (sungai), jezero – lake (danau), laguna – lagoon (laguna), delta etc.

Indonésie oplývá jednou z nejbohatších biodiverzit na světě. Nejhodnotnějšími a zároveň nejvíce ohroženými ekosystémy jsou ty pobřežní.

Proto je potřeba Jednotný management pobřežní zóny –
Integrated Coastal Zone Management (ICZM) (Pengelolaan Wilayah Pesisir scr Terpadu) s důkladným stanovením rozsahu a opatření.

Vysokou biodiverzitu v Zátoce nosatých opic zastupují například:

Kahau nosatý – Bekantan (Nasalis larvatus)
Orcela tuponosá – Pesut (Orcaella brevirostris)
Dugong indický – Duyung (Dugong dugon)
Krokodýl mořský – Buaya Muara (Crocodylus porosus)
Kareta obrovská – Penyu Hijau (Chelonia mydas)
Marabu indomalajský – Bangau Tong (Leptoptilos javanicus)
Indopacifický poddruh delfína skákavého – Lumba Hidung Botol Indo-Pasifik (Tursiops aduncus)
Sviňucha hladkohřbetá – Lumba Tanpa Sirip Punggung (Finless Porpoise) 

ICZM (Integrated Coastal Zone Management – Jednotný management pobřežních zón) – část

Ochraňujme a zachraňme Zátoku nosatých opic!

– Bekantan –

Aktuálně: Prales je vypalován

Prales vysoké ochranářské hodnoty – High Conservation Value (HCV) Forest v koncesi od PT Wina (dceřinná společnost RSPO člena Wilmar International Limited) v Zátoce – je nyní vypalován. Současný rozsah lesního požáru je přes 50 ha a vypalování pokračuje. Přitom Wilmar nepřipouští vypalování půdy.

Pozemek si nárokuje místní spekulant s půdou (Bapak H. Mustofa) a je střežen militantní organizací s názvem Komando Pertahanan Adat Dayak Kalimantan, které se obává místní lid, a proto jsou často najímáni korporacemi pro omezení přístupu místních lidí na pozemky. Vypalování lesa se děje přímo za existující stanicí na zpracování surového palmového oleje společnosti Wilmar v oblasti, která je navržena pro stavbu nové rafinerie Wilmaru, ale tato plocha je stále ještě lesem vysoké ochranářské hodnoty, který naštěstí brání navrhovanému vývoji.

Les je domovem kahau nosatých, orangutanů, levhartů obláčkových a medvědů malajských. Tato oblast představuje významný koridor pro nosaté opice a mnoho dalších druhů volně žijících živočichů, neboť spojuje rezervaci Sungai Wain tvořenou primárním tropickým pralesem s pobřežím Zátoky nosatých opic.

Zalesněné svahy brání sedimentaci v povodí Balikpapanského zálivu, který představuje významnou lokalitu pro vzácné delfíny – orcely tuponosé a dugongů a jsou domovem jedinečných korálových útesů.

Wilmar je považován za prominentního člena RSPO (kulatý stůl o udržitelném palmovém oleji) a také signatářem několika mezinárodních závazků v oblasti udržitelnosti výroby palmového oleje, včetně nulového vypalování ploch a nulového odlesňování v lesním prostředí s vysokou ochranářskou hodnotu – dohoda podepsaná v nedávné době s The Forest Trust (TFT).

Skutečnost, že vypalování lesa vysoké ochranářské hodnoty se stále děje na základě koncese Wilmaru, vážně poškozuje jednotnou myšlenku výroby udržitelného palmového oleje.

Díky sledování události od Standy víme, že tato akce nebyla ponechána bez odezvy! Překvapivě díky tomu, že jsme výše uvedenou tiskovou zprávu poslali, stačilo pro získání odezvy od místní vlády ještě předtím, než média příběh publikovala. Nyní jsme na cestě k místu s vládou a policií!

Záběr na panenský porost pralesa v Zátoce nosatých opic
Jak to vypadá, když už je po všem? Zde hoří jen část, pokud jde o celoplošný výpal, následky jsou ještě katastrofálnější.
Z místa postiženého kácením a výpalem z předchozích let.

– Bekantan –

Expediční tým v Zátoce

Vyrazili jsme do Zátoky nosatých opic za Standou, kde máme v plánu zakládat mangrovové plochy. Plochy jsou vybírány, tak aby v každé ploše byl zastoupen jiný druh mangrovu. Plochy jsou velké 100×10 metrů. Toto je část projektu, který by nám měl do budoucna prozradit více o životě kahau nosatého.

Tým výzkumníků současné expedice.
Tým na lodi – Darman v typické roli hlavního lodníka, průvodce – Maulana a tým doplňují Standa Němec a Tomáš Koubek
Když v mangrovech přijde déšť, nikam se neschováte. PS: Poznáte, kdo je v pozadí za větvemi?

– Bekantan –

Výpravy za kahau

Jsme v kontaktu s naším spolupracovníkem Maulanou. Nedávno se vydali s malou skupinkou na pozorování kahau. Zde je jeho zpráva: „Dnes v úterý 27. února 2017 jsem měl velmi krásný zážitek sledováním nosatých opic (kahau) na jejich skutečném stanovišti – v mangrovech Balikpapanského zálivu – Zátoky nosatých opic. Bylo to spolu s Jenni, velmi zkušenou veterinářkou s více než 40 lety praxe v oboru, která pochází z australského Melbourne. Jeli jsme také s kamarádem z rybářského oddělení jménem Hery Seputro a dalším kamarádem z balikpapanské ochranářské skupiny Save Bekantan jménem Ruslan Rustar, který tento výlet zorganizoval. Na místo jsme se dostali lodí a pak jsme našli skvělé místo na pozorování – z mostu pro vododní potrubí. Viděli jsme odsud spoustu kahau: byli zaneprázdněni jedením, hraním si, dělali spoustu hluku, bojovali pro zábavu, skákali do vody, a my jsme měli příjemné odpoledne. Myslím, že jsme viděli více než 20 opic ve stejnou dobu! Jenni byla velmi šťastná. Je nezbytné, aby naše vláda chránila tuto oblast velmi zásadním způsobem. Tyto opice jsou úžasné!“

Cesta lodí na lokalitu, v popředí Maulana a Jenni – photo by Ruslan Rustar
Kahau nosatý – samec se přemisťuje na vrcholek – photo by Ruslan Rustar
Kahau nosatý – samec se přemisťuje na vrcholek – photo by Ruslan Rustar
Kahau nosatý – samice se krmí – photo by Ruslan Rustar
Kahau nosatý – samice se krmí – photo by Ruslan Rustar
Pozorování z mostu pro vodovodní potrubí – photo by Hery Seputro

– Bekantan –