Snahy o spolupráci

Už v lednu proběhl první vážnější pokus o spolupráci mezi Hnutím za záchranu Balikpapanského zálivu (tedy našeho indonéského týmu) a jednou z korporací, která působí v Zátoce nosatých opic. A to nejen kvůli událostem, které popisujeme v předchozíh popiscích. Většina korporací v zálivu je s námi tvrdě na kordy, o to důležitější je ale získat si některé z nich na svou stranu. K jednání jsme si vybrali dřevařskou koncesi ITCI, jejímž ředitelem je slavný, i když také poněkud kontroverzní Willie Smits (na obrázku druhý zprava). Byl to právě Willie Smits, kdo v 80. letech v Zátoce vysadil několik desítek orangutanů, jejichž potomci tu žijí dodnes. Nyní má PT ITCI ve své správě nejcennější části mangrovů podél pobřeží zátoky…

Jednání s dřevařskou koncesí ITCI, jejímž ředitelem je Willie Smits (druhý zprava), který v Zátoce vysadil několik desítek orangutanů v 80. letech.

– Bekantan –

Kácení na řece Berenga

Kácení a vypalování pralesa v povodí řeky Berenga pokračuje. Známe už jméno korporace, která si území nárokuje, i jméno spekulanta, který jim pozemek prodal. O případu psaly místní noviny a úřad pro životní prostředí slíbil, že se věci bude věnovat – ale neudělal tak. Pachatele už známe, je to místní gang, který si někdo na špinavou práci najal. Měli bychom teď případ nahlásit na policii, která teprve potom bude povinná případ vyšetřovat. Jenže musíme brát ohled i na bezpečnost našeho indonéského týmu, s gangstery není úplně radno si zahrávat. Dostali jsme se do slepé uličky. Přišli jsme zatím o 20 hektarů pralesa a bude jich bohužel asi víc…

Gang kácí a vypaluje pralesy v povodí řeky Berenga.

– Bekantan –

Mangrovy umírají

Mangrovy v okolí nové cementárny na řece Puda v Zátce nosatých opic umírají. Továrna si totiž skrz mangrovový porost zbudovala přístupovou cestu a tím zamezila přílivové vlně, aby mangrovovou bažinu v pravidelných cyklech zaplavovala. Ostatně už i samotné zbudování továrny na území mangrovů, které jsou chráněné jak národní legislativou tak i místním územním plánem, představuje hrubé porušení legislativy. Případ byl nahlášen policii a připravuje se i soudní proces. Místní vláda se ale staví na stranu korporace.

Mangrovy na řece Puda umírají.

– Bekantan –

Zpět v Indonésii

Stan je zpět v Indonésii. Prvotně řeší otázky studijní lokality v Batang Toru. Je to velice smutné čtivo, ale na konci každého takového příběhu v Indonésii zatím vždy svítá nová naděje. Zároveň přejeme upřímnou soustrast do ústecké zoo ke zrátě vzácného mláděte… Více na stránkách zoo a v odkazu na Stanův „Bornejský deník“:

http://www.zoousti.cz/ochranarske-projekty/bornejsky-denik/page/smutny-navrat

Kalam

– Bekantan –

Ekoturismus

Přichází velmi náročná fáze rozvoje ekoturistického programu v Balikpapanském zálivu – zapojení širší komunity místních rybářů. Zatím jsme brali na výlety do zálivu jen málo turistů, takže se jim mohl věnovat Darmanův tým, který má jinak na starost monitoring a pomoc výzkumníkům. Darman už dnes rozvíjí vlastní malý ekoturistický byznys, ale turistů přibývá a tak je na čase začít spolupracovat s dalšími rybáři. Tohle je první z nich, pan Didi.

Pan Didi – náš nový spolupracovník v oblasti ekoturismu.

– Bekantan –