Dokumenty EIA

Dokument EIA (zhodnocení vlivu projektu na životní prostředí) má v Indonésii několik set stránek a je rozdělený do několika knih, které váží několik kilo. Není těžké tak rozsáhlý dokument sepsat, stačí k tomu klávesové zkratky Ctrl+C a Ctrl+V. Věříme tomu, že jsou zde analýzy EIA takto rozsáhlé hlavně proto, aby čtenáře odradily od čtení. Tuhle dokumentaci jsme na místních úřadech shromáždili proto, abychom se dozvěděli něco víc o plánovaném rozšíření rafinerie palmového oleje v Zátoce nosatých opic o dalších sto hektarů. Výsledek zpracování mnoha set stran textu: Nepíše se tu o tom nic…

Dokument EIA (zhodnocení vlivu projektu na životní prostředí) má v Indonésii několik set stránek.

– Bekantan –

Medvědi z Bandungu

Celá Indonésie je zhrozená. Virálně šířící se videa vyhublých žebrajících medvědů v ZOO Bandung – nenechají chladným nikoho. Celý národ se jim snaží pomoci a někteří vychytralí politici toho zneužívají k budování vlastní reputace. Starosta Balikpapanu vydal prohlášení, že medvědy z Bandungu zachrání. Umístí je prý v našem vzdělávacím centru KWPLH nebo je vypustí do volné přírody do rezervace Sungai Wain v Zátoce nosatých opic. Jenže na smrt vyhublé nemocné medvědy, kteří celý život strávili mezi čtyřmi betonovými stěnami nelze jen tak vypustit. A kapacita KWPLH pro expozici medvědů, žijících zde v důstojných a uspokojivých podmínkách, je naplněna současnými sedmi zvířaty, pro dalších sedm už zkrátka není prostor. A tak teď řešíme, kdo se o tato zbědovaná zvířata dokáže postarat…

Medvědi malajští ze ZOO Bandung

odkaz na video: https://www.youtube.com/watch?v=Sp-3C9scRtY – pozor! Pouze pro otrlé povahy…

– Bekantan –

Video o plánovaném odlesnění

Právě jsme na YouTube zveřejnili desetiminutové video o plánovaném odlesnění 100 hektarů cenného pralesa v Zátoce nosatých opic pro výstavbu rafinérie palmového oleje, který financuje evropská společnost Louis Dreyfus. Budeme rádi, pokud nám video pomůžete co nejvíce šířit po evropských zemích i v Indonésii. Děkujeme!

odkaz zde: https://www.youtube.com/watch?v=9Ckr9NYnna4&app=desktop

Video o plánovaném odlesnění 100 ha cenného pralesa v Zátoce.

– Bekantan –

Protesty pokračují

Protesty proti delfínímu cirkusu v Balikpapanu pokračují. V novinách vychází články téměř každý den – většinou kritické, ale například starosta Balikpapanu cirkus hájí s tím, že jde o vzdělávání a ochranu přírody, děti se totiž při představení dozví, že delfín dýchá vzduch a používá k tomu hlavu… – bez komentáře…

Protesty proti delfínímu cirkusu v Balikpapanu pokračují.

– Bekantan –

Protestní akce

Článek o protestech našich dobrovolníků

Do Balikpapanu přijel putovní cirkus s delfíny. Pořádáme protestní akce. Zabránit příjezdu cirkusu se nepodařilo, ale pokud protesty vytrvají po celé čtyři týdny jeho pobytu ve městě a pokud neustane jeho kritika v médiích, je naděje, že je to naposledy, kdy se v Balikpapanu něco takového koná.

Z protestní akce
Z vyjednávání s úřady
Z demonstrace

– Bekantan –

Současné největší ohrožení Zátoky

Projekt výstavby transkalimantanské silnice podél velké části pobřeží Balikpapanského zálivu představuje největší hrozbu pro tuto oblast. Bohužel se přes veškeré snahy ochranářských organizací nedaří tento nesmyslný projekt zvrátit a se stavbou mostu i silnice už bylo započato. Probíhá stavba základů mostu a vybuldozerováno bylo několik prvních kilometrů silnice. S tím se začínají projevovat i první závažné negativní dopady tohoto megaprojektu. K nim patři i znečištění řek, jejichž horní přítoky silnice protíná. Zvýšený obsah sedimentů způsobuje žlutohnědé zbarvení vody a ztrátu její průhlednosti. Zatloukání pilotů mostu do dna řeky pak ohrožuje zejména místní vodní savce. O tom zase příště.

Zvýšený obsah sedimentů způsobuje žlutohnědé zbarvení vody a ztrátu její průhlednosti.

– Bekantan –

AKTUALITA

Postupně přejdeme ke sdílení aktualit přímo zde na stránkách a začínáme hned aktualitou, která se týká „našich“ kahau.

V loňském roce bylo na řece Somber na okraji města Balikpapan nalezeno několik mrtvých kahau. Neví se zda uhynuli hladem, protože velká část mangrovů na této řece byla nedávno zničena, anebo jestli je někdo zabil, protože prý na jednom rozkládajícím se těle bylo vidět stopy broků. Jeden z usedlíků, pan Ruslan, na tyto zprávy zareagoval tím, že založil malou nevládní organizaci Save Bekantan, tedy Zachraňme kahau. Během pár měsíců se z pana Ruslana stal náš nový spojenec. Díky němu teď o kahau v Balikpapanském zálivu pravidelně píší i místní noviny.

Kahau od řeky Somber v novinách

– Bekanatan –

Podpora

Vznikla nová sekce PODPORA

Snažíme se získat prostředky na plat našich indonéských koordinátorů (ty se Vám chystáme představit), a až dojdou peníze na provoz patrolovací lodi po Zátoce, i na tento provoz. Jak a proč zde najdete. Zároveň sledujte i FB: http://www.facebook.com/savebalikpapanbaycz, kde se objevují další čerstvé informace.

Zde na stránkách v odkazu: http://zatokanosatychopic.cz/?page_id=213

Díky za přízeň a podporu!

– Bekantan –