Archiv rubriky: Rubriky

Ráj bez andělů – část 3

Na tomto odkazu naleznete poslední část zápisků Evy Šlosárčíkové z cesty do Zátoky nosatých opic: http://zatokanosatychopic.cz/?page_id=577

Král mangrovů, král Zátoky – kahau nosatý

Pokud Vás minuly části předchozí – naleznete je v sekci měsíční zprávy v rozbalovací liště nebo zde: http://zatokanosatychopic.cz/?page_id=566 , http://zatokanosatychopic.cz/?page_id=514

– Bekantan –

Nártouni

V souvislosti se včerejší úžasnou zprávou že Češi jako první na světě na Filipínách odchovali jednoho z nejohroženějších primátů světa, nártouna filipínského. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/veda/2126925-cesti-vedci-uspesne-odchovali-okateho-nartouna-jako-prvni-na-svete

Nártoun filipínský, příbuzný nártounů ze Zátoky nosatých opic

Také si přečtěte o tomto úžasném tvorečkovi i z pera Standy Lhoty zde: http://www.zoousti.cz/ochranarske-projekty/bornejsky-denik/page/nartouni

Ráj bez andělů – část 2

Na tomto odkazu naleznete druhou část zápisků Evy Šlosárčíkové z cesty do Zátoky nosatých opic http://zatokanosatychopic.cz/?page_id=566

Darman – šéf patrolovacího týmu a hlava jedné z poslednch místních rybářských vesnic

Pokud Vás minula zpráva předchozí – naleznete ji v sekci měsíční zprávy v rozbalovací liště nebo zde: http://zatokanosatychopic.cz/?page_id=514

– Bekantan –

Ráj bez andělů

Ráj bez andělů – tak nazvala svůj deníček z návštěvy Bornea naše kamarádka a velká podporovatelka projektu Eva Šlosárčíková.

Autorka článku s Darmanem

V několika částech jejích zápisků si pravděpodobně přiblížíte Zátoku nosatých opic a lidi, kteří se aktivně podílejí na její ochraně. Její zápisky naleznete v záložce Měsíční zprávy – zde: http://zatokanosatychopic.cz/?page_id=514

„Pan Zikmund s panem Hanzelkou po projetí Cejlonu vydali knihu „Ráj bez andělů“ ..po tom co my poznali Borneo, Zemi provoněnou ostrým čili, hřebíčkem a naftou.. zelenou uklidňující barvou pralesů a palmových plantáží, usměvavých srdečných chudých lidí a majetnických velkoobchodníků, ostrovů které nenajdete na mapě kam nejohroženější druhy mořských želv chodí klást vejce a musí se prodírat hromadami odpadků vím, že takových rájů je na Zemi víc.. Smekám před Vámi mí přátelé Stan Lhota, Maulana Malik, Hana Svobodová, Hery Seputro, kteří denně nevzdáváte boj a snažíte se zachovat poslední kousky tohoto klenotu a jejich křehkou přírodu! A osudu děkuji, že nám dovolil být toho všeho chvíli součástí.“ – Eva Šlosárčíková

Kahau nosatý

– Bekantan –

 

Byli jsme v televizi

V březnu byla v Zátoce natáčet Česká televize. Reportérka Barbora Šámalová s kameramanem zde neplánovaně natočili požár na pozemku sousedící s pozemkem korporace Wilmar. Více v odkazu – v reportáži a videu.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/2105684-pralesy-i-vzacne-druhy-dal-ustupuji-palmovym-plantazim-svedkem-byla-i-kamera-ct

Kahau nosatý ve větvích – foto: Lukáš Vincour

– Bekantan –

Druhý hlavní patron

Máme druhého hlavního patrona. Stal se jím bubeník Lukáš Vincour.

http://zatokanosatychopic.cz/?page_id=328

Nedávno se Lukáš vrátil z výletu na Borneo. Protože Lukáše dlouho znám a s nadšením sleduju jeho aktivity, zeptal jsem se ho, jestli by se nechtěl stát druhým patronem Zátoky nosatých opic. Luky se seznámil s problematikou projektu a odhodlal se nám od nynějška pomáhat. Děkujeme!

Lukáš Vincour letos navštívil Borneo

– Bekantan –

ICZM

ICZM (Integrated Coastal Zone Management – Jednotný management pobřežních zón)

Ekosystém pobřežních zón: korálový útes – coral reef (terumbu karang), mangrovy – mangrove (bakau), “mořské trávy” – sea grass (padang lamun), písečné pláže – sandy beach (pantai berpasir), ústí řeky – estuary (muara), řeka – river (sungai), jezero – lake (danau), laguna – lagoon (laguna), delta etc.

Indonésie oplývá jednou z nejbohatších biodiverzit na světě. Nejhodnotnějšími a zároveň nejvíce ohroženými ekosystémy jsou ty pobřežní.

Proto je potřeba Jednotný management pobřežní zóny –
Integrated Coastal Zone Management (ICZM) (Pengelolaan Wilayah Pesisir scr Terpadu) s důkladným stanovením rozsahu a opatření.

Vysokou biodiverzitu v Zátoce nosatých opic zastupují například:

Kahau nosatý – Bekantan (Nasalis larvatus)
Orcela tuponosá – Pesut (Orcaella brevirostris)
Dugong indický – Duyung (Dugong dugon)
Krokodýl mořský – Buaya Muara (Crocodylus porosus)
Kareta obrovská – Penyu Hijau (Chelonia mydas)
Marabu indomalajský – Bangau Tong (Leptoptilos javanicus)
Indopacifický poddruh delfína skákavého – Lumba Hidung Botol Indo-Pasifik (Tursiops aduncus)
Sviňucha hladkohřbetá – Lumba Tanpa Sirip Punggung (Finless Porpoise) 

ICZM (Integrated Coastal Zone Management – Jednotný management pobřežních zón) – část

Ochraňujme a zachraňme Zátoku nosatých opic!

– Bekantan –

Aktuálně: Prales je vypalován

Prales vysoké ochranářské hodnoty – High Conservation Value (HCV) Forest v koncesi od PT Wina (dceřinná společnost RSPO člena Wilmar International Limited) v Zátoce – je nyní vypalován. Současný rozsah lesního požáru je přes 50 ha a vypalování pokračuje. Přitom Wilmar nepřipouští vypalování půdy.

Pozemek si nárokuje místní spekulant s půdou (Bapak H. Mustofa) a je střežen militantní organizací s názvem Komando Pertahanan Adat Dayak Kalimantan, které se obává místní lid, a proto jsou často najímáni korporacemi pro omezení přístupu místních lidí na pozemky. Vypalování lesa se děje přímo za existující stanicí na zpracování surového palmového oleje společnosti Wilmar v oblasti, která je navržena pro stavbu nové rafinerie Wilmaru, ale tato plocha je stále ještě lesem vysoké ochranářské hodnoty, který naštěstí brání navrhovanému vývoji.

Les je domovem kahau nosatých, orangutanů, levhartů obláčkových a medvědů malajských. Tato oblast představuje významný koridor pro nosaté opice a mnoho dalších druhů volně žijících živočichů, neboť spojuje rezervaci Sungai Wain tvořenou primárním tropickým pralesem s pobřežím Zátoky nosatých opic.

Zalesněné svahy brání sedimentaci v povodí Balikpapanského zálivu, který představuje významnou lokalitu pro vzácné delfíny – orcely tuponosé a dugongů a jsou domovem jedinečných korálových útesů.

Wilmar je považován za prominentního člena RSPO (kulatý stůl o udržitelném palmovém oleji) a také signatářem několika mezinárodních závazků v oblasti udržitelnosti výroby palmového oleje, včetně nulového vypalování ploch a nulového odlesňování v lesním prostředí s vysokou ochranářskou hodnotu – dohoda podepsaná v nedávné době s The Forest Trust (TFT).

Skutečnost, že vypalování lesa vysoké ochranářské hodnoty se stále děje na základě koncese Wilmaru, vážně poškozuje jednotnou myšlenku výroby udržitelného palmového oleje.

Díky sledování události od Standy víme, že tato akce nebyla ponechána bez odezvy! Překvapivě díky tomu, že jsme výše uvedenou tiskovou zprávu poslali, stačilo pro získání odezvy od místní vlády ještě předtím, než média příběh publikovala. Nyní jsme na cestě k místu s vládou a policií!

Záběr na panenský porost pralesa v Zátoce nosatých opic
Jak to vypadá, když už je po všem? Zde hoří jen část, pokud jde o celoplošný výpal, následky jsou ještě katastrofálnější.
Z místa postiženého kácením a výpalem z předchozích let.

– Bekantan –